close

اینجا متهم ، آنجا قاضی

logo


اینجا متهم ، آنجا قاضی

اصغر فرهادی که در یک سال اخیر، از جشنواره کن سال گذشته تا همین روزها که در آستانه برگزاری یک دوره دیگر از فستیوال کم هستیم با حواشی و جنجال‌های پرشماری مواجه بوده؛ احتمالا یک بار دیگر یکی از قله‌نشین‌های سینمای جهان خواهد بود. این اتفاق احتمالا در فستیوال کن امسال رخ خواهد داد- که حدود یک ماه دیگر آغاز خواهد شد و شماری از نشریات و رسانه‌های معتبر سینمایی از اصغر فرهادی به عنوان گزینه جدی ریاست هیات داوران این جشنواره نام می‌برند
 
نشریه اینترنتی- و چاپی- ورایتی از حضور احتمالی اصغر فرهادی در جشنواره سینمایی کن، به عنوان رئیس هیات داوران این رویداد مهم سینمایی خبر داده است. به ادعای این نشریه؛ فرهادی که به خاطر صحبت‌هایش درباره مسئولیت‌های اجتماعی و سیاسی خود به عنوان یک فیلمساز، از دوره گذشته جشنواره کن تا همین روزهای اخیر زیر ضرب انتقادات و اعتراضات مردم ایران بوده، به احتمال زیاد به عنوان رئیس هیات داوران هفتاد و پنجمین دوره جشنواره سینمایی کن معرفی خواهد شد.
 
 
حضور احتمالی اصغر فرهادی به عنوان رئیس هیات داوران هفتاد و پنجمین دوره جشنواره سینمایی کن البته بازتاب چندان مناسبی در بین مخاطبان و رسانه‌‌های سینمایی نداشته و آن‌ها با ذکر حواشی اخیر او درباره اتهام سرقت ادبی در فیلم آخرش «قهرمان»، فرهادی را در برهه زمانی حال حاضر گزینه چندان مناسبی برای جلوس بر صندلی ریاست داوران چنین جشنواره‌ای نمی‌دانند و به حضور دوگانه او در محضر قضاوت (در ایران در مقام متهم و در کن در قامت رئیس قضات) نگاهی کنایه‌وار و طعنه‌آمیز دارند.
ورایتی بعد از ذکر جزئیاتی درباره حواشی و جنجال‌های ماه‌های اخیر اصغر فرهادی- که به اتهام استفاده غیرقانونی از مستند «دو سر برد، دو سر باخت» آزاده مسیح‌زاده در داستان فیلم «قهرمان» دادگاهی شده-؛ اما؛ با توجه به سابقه و جایگاه بالایش در سینمای جهان، او را هم‌چنان یکی از کاندیداهای اصلی ریاست هیات داوران این فستیوال بزرگ جهانی عنوان می‌کنند. به خصوص که اصغر فرهادی علاوه بر دو جایزه اسکار که در کارنامه‌اش دارد، بعد از فیلم «جدایی نادر از سیمین» به این سو همه ساله فیلم‌هایش را در کن رونمایی کرده و یکی از از چهره‌های محبوب جشنواره کن محسوب می‌شود. این کارگردان سال گذشته نیز با فیلم «قهرمان» برنده جایزه بزرگ هیات داوران کن شده- و این موضوع شانس او را برای جلوس بر صندلی ریاست هیات داوران بیشتر می‌کند.
 
 
فرهادی اگر بتواند موانع موجود را پشت سر گذاشته و به عنوان رئیس هیات داوران فستیوال کن انتخاب شود، تبدیل به نخستین سینماگر ایرانی خواهد شد که در داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن عنوان ریاست را به دست می‌آورد.
او البته اولین داور ایرانی جشنواره کن نیست. پیش از او عباس کیارستمی رئیس داوران بخش فیلم کوتاه و سینه‌فونداسیون کن بوده بود و لیلا حاتمی و کتایون شهابی نیز سابقه حضور در میان اعضای هیات داوران بخش مسابقه کن را در کارنامه دارند.


 


ثبت نظر

 

 نمادها و درگاه ها

 

 

 خبرنامه

 

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فوکوس ضمن دریافت بروز ترین مقالات از زمان برگزاری جشنواره ها با خبر شوید.

 

       

 

 

 

 

 خبرنامه

 

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فوکوس ضمن دریافت بروز ترین مقالات از زمان برگزاری جشنواره ها با خبر شوید.

 

 

      ثبت جشنواره   

 

 نمادها و درگاه ها

 

 

 

 

فوکوس ، دریچه دنیای حرفه ای ها

 

"فوکوس فستیوال" شاخه ای از مجموعه "فوکوس فیلم" است که به صورت تخصصی در حوزه ایجاد فضای تعاملی حرفه ای در مقیاس جهانی برای آثار سینمای ایران فعالیت می‌کند.

 

 

 

    

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد