close

تحلیل فیلم آتش درون

logo


تحلیل فیلم آتش درون

"آتش زیر خاکستر" یکی از بهترین فیلم های روانکاوانه دوران موج نو فرانسه است.
ریتمی آرام و ثابت با تدوینی جذاب و منطقی مثل یک رودخانه خیلی سرد ، آرام و شفاف، رودخانه ای بی موج که هیچ تلاشی برای پوشاندن واقعیت های تلخ درونش نمی کند. انتقال احساس و بازی درونی قهرمان مخاطب را در تک تک لحظات غم و شادی او همراه می کند و باعث می شود که مخاطب به صورت ناخودآگاه تمام مسائل را از نگاه او ببیند و تحلیل کند.
همه چیز در این فیلم انگار با سرمای مطلقی یخ زده و هیچ تلاشی برای انکار هیچ چیزی در آن صورت نمی گیرد. فیلم به همان اندازه که به پوچی آگنوستیک قهرمان فرصت ارائه و ابراز وجود می دهد به همان اندازه هم پذیرای جهان گرم پر از خدایان دوست اوست.
مخاطب به عنوان ناظری منفعل تنها مشاهده گر اتفاقات به شدت واقعی است. بی هیچ کنش و واکنش اضافی دراماتیک. تنها مشاهده محض و بی اختیار واقعیت و از این رو به عنوان فیلمی روانکاوانه به شدت موفق عمل کرده.
فیلم بدون تمرکز روی وجه خاصی از ابعاد اخلاقی و انسانی و اجتماعی ، تنها کاراکتر و روابط او با جهان درون و بیرونش را نمایش می دهد و از این جهت با نپرداختن به یک بعد خاص به نوعی تمام ابعاد مختلف زندگی او را که توسط نویسنده به خوبی پرداخت شده در بر می گیرد.
موسیقی به شدت گرم و آرام و پر موج "اریک ساتیه" و جامپ کات های بسیار تمیز و دقیق تدوین گر و پرداخت کامل نویسنده به تمام ابعاد کاراکتر به همراه بازی کامل و پخته " Maurice Ronet" همه در کنار هم باعث می شوند مخاطب بتواند به آرامی و بدون از دست دادن صبرش در فضای سرد و تلخ و خاکستری فیلم غرق شود و یک و نیم ساعت در جهان رنگ پریده و بی حس قهرمان از اوج تا سقوط و تلاشی با او همراه شود و تا ساعت ها بعد به داستان او فکر کند.

به قلم "سید سیاوش مصطفوی"

تحلیلگر فوکوس
 


ثبت نظر

 

 نمادها و درگاه ها

 

 

 خبرنامه

 

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فوکوس ضمن دریافت بروز ترین مقالات از زمان برگزاری جشنواره ها با خبر شوید.

 

       

 

 

 

 

 خبرنامه

 

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فوکوس ضمن دریافت بروز ترین مقالات از زمان برگزاری جشنواره ها با خبر شوید.

 

 

      ثبت جشنواره   

 

 نمادها و درگاه ها

 

 

 

 

فوکوس ، دریچه دنیای حرفه ای ها

 

"فوکوس فستیوال" شاخه ای از مجموعه "فوکوس فیلم" است که به صورت تخصصی در حوزه ایجاد فضای تعاملی حرفه ای در مقیاس جهانی برای آثار سینمای ایران فعالیت می‌کند.

 

 

 

    

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد