close

تحلیل فیلم تراژدی مکبث (2021)

logo


تحلیل فیلم تراژدی مکبث (2021)

پرداخت کامل فیلمساز تماشای این فیلم را برای کسی که نمایشنامه را خوانده باشد به شدت جذاب می کند و برای کسی که نمایشنامه را نخوانده باشد اجرایی کامل و گیرا از یک تراژدی کلاسیک فوق العاده ارائه می دهد.

بازی های کلاسیک و تئاتری که به وضوح از پشتوانه فنون مدرن و پخته بازیگری بهره می برند.

می توان گفت مهمترین شاخصه فیلم پرفورمنس های شاهکار بازیگران در ترکیب سبک های مدرن سینمایی با بازی های کلاسیک تئاتری است.

قاب بندی های کلاسیک و چشم نواز فیلم به لطف دیدگاه هنرمندانه و هوشمندانه "برونو دل بونل" ، سینماتوگراف و تصویربردار فیلم ، تقربیا به بهترین شکل ممکن اجرا شده و از طرفی طراحی صحنه مینیمال و بسیار کم جزئیات فیلم به ایجاد قاب های تمیز و متمرکز در فیلم کمک بسیاری کرده. عدم وجود جزئیات و زرق و برق اضافی معمول در فضاهای شاهانه منجر به این شده که هیچگونه زیبایی جعلی و اضافی برای پوشاندن ضعف ها و تزریق زیبایی اضافه به کار وجود نداشته باشد بنابراین عوامل اصلی و محوری فیلم از جمله قاب بندی ، بازیگری ، تدوین ، موسیقی و غیره مجبور باشند به بهترین شکل خود اجرا شوند تا اثری قابل قبول را شکل دهند.

نسبت تصویر 1.37:1 (Academy Aspect Ratıo) و انتخاب رنگ سیاه و سفید به گفته تصویربردار برای درگیر نشدن با هیچگونه حواس پرتی تصویری انتخاب شده که انتخابی کاملا هوشمندانه بوده و قطعا به اهداف فرمی و محتوایی خود تا حد خوبی دست یافته و باعث ایجاد قاب های کلاسیک چشم نوازی شده که در سینمای مدرن با رواج یافتن نسبت تصویر های بالا بسیار کمتر دیده می شود.

تدوین این اثر نیز تلفیق فوق العاده ای از تمام تاریخ صحنه بندی اثر های نمایشی است. از ترکیب و اصلاح رنگ و جلوه های ویژه گرفته تا حتی ضرباهنگ تغییر دوربین در دیالوگ ها. برای ورود و معرفی کاراکتر ها و نشان دادن حالات درونی آن ها هم از جلوه های تئاتری کمک گرفته شده هم از عناصر سینمایی و این تلفیق به خوبی میزان بالایی از درگیری احساسی بین مخاطب و کاراکتر و فضا ایجاد می کند.

موسیقی همیشه بخشی جدایی ناپذیر از سینما و تئاتر کلاسیک است که در این اثر به شکلی هنرمندانه اجرا شده. موسیقی مثل همیشه تحسین برانگیز و جذاب Carter Burwell به فضاسازی و درگیر شدن مخاطب کمک فوق العاده ای می کند. حتی موسیقی این فیلم نیز به نسبت فضای کلاسیک شاهانه ای که دارد بسیار مینیمال و ساده اما گیرا اجرا شده است.


ثبت نظر

 

 نمادها و درگاه ها

 

 

 خبرنامه

 

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فوکوس ضمن دریافت بروز ترین مقالات از زمان برگزاری جشنواره ها با خبر شوید.

 

       

 

 

 

 

 خبرنامه

 

با عضویت در خبرنامه ایمیلی فوکوس ضمن دریافت بروز ترین مقالات از زمان برگزاری جشنواره ها با خبر شوید.

 

 

      ثبت جشنواره   

 

 نمادها و درگاه ها

 

 

 

 

فوکوس ، دریچه دنیای حرفه ای ها

 

"فوکوس فستیوال" شاخه ای از مجموعه "فوکوس فیلم" است که به صورت تخصصی در حوزه ایجاد فضای تعاملی حرفه ای در مقیاس جهانی برای آثار سینمای ایران فعالیت می‌کند.

 

 

 

    

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد